Marmara Bölgesi Yöresel Lezzetler

Ülkemizin doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel anlamda güzellikleri bölge bölge ayrılmış diyebiliriz. Nasıl her bölgenin farklı güzelliği var ise her şehrimizin de kendine has güzellikleri vardır. Trabzon’da Karadeniz kültürü yaşatılırken Marmara bölgesine özel kendi güzellikleri olan bir takım yöresel tatları bulmakta mümkündür. Bu kapsamda sizlere Marmara bölgesinin yemeklerini anlatmak üzere bu konumuza yer vermiş bulunmaktayız. Damak tadınıza güveniyor ve farklılıklar arıyorsanız sizi Marmara’nın herhangi bir şehrine davet ediyoruz. Şimdi sırasıyla Marmara Mutfağına değinelim.

Marmara bölgesinde bulunan Bursa’nın eşsiz iki lezzetini tanıyalım.

Bursa’da İskender; 19. Yüzyılda İskender Usta tarafından bulunan İskender kebabı günümüzde kültürünü hala yaşatmaktadır. Bursa’nın çeşitli yerlerinde ya da merkezinde çok eski yıllardan kalma İskender kebapçıları bulunmaktadır. Bursa’ya gittiğiniz de mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Günümüzde ülkemizin her şehrinde İskender görmek mümkün olsa da asıl lezzetin Bursalı ustaların elinden olması inanılmaz mı tat verecektir.

Kestane Şekeri; Yine Bursa’ya özel olan bir tatlı çeşidi diyebiliriz. Birçok yerde kestane şekerine rastlamak mümkündür. Ancak Bursa’da yapılan kestane şekerinin yerini hiç bir şey tutmaz diyebiliriz. Özellikle İskender kebabının üstüne ikram olarak verildiğinde bu iki lezzeti asla unutamazsınız.

Marmara bölgesinin eşsiz lezzetine tanık olmak için Balıkesir mutfağına bir göz atalım.

Balıkesir ülkemizin hem turistik güzelliğini hem de mutfak lezzetini sağlayan önemli güzellikte olan bir şehrimizdir. Hem Marmara hem de Ege iklimini aynı anda yaşadığı için bu sebeple yetiştirilemeyen tek meyvenin Muz olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple mutfak konusunda oldukça zengin bir ilimizdir.

Balıkesir Tirit; Bunun için bildiğimiz ekmek değil Tirit ekmeği diye anılan ekmeği ufak ufak doğrayarak yapılan bir yemek türüdür. Doğranmış ekmeklerin üzerine tavuk suyu dökülür ve tavuklar didilerek üzerine dizilir. Tereyağının da birleşmesiyle ortaya harika bir lezzet katar. Balıkesir’e yolunuz düştüğünde Tirit yemeden gelmeyiniz.

Balıkesir Sura; Daha çok özel günlerde karşınıza gelebilecek bir yemek türüdür. Kurban bayramlarında Balıkesirliler çoğunlukla bu yemeği pişirirler. Kuzu ya da Oğlak etinden yapılan, etin içerisi daha önce hazırlanan pilav ile doldurulur. Üzerine harika yöresel salça sürülerek pişirilir.

Marmara bölgesinin batısına doğru ilerlediğimizde ise bizi Tekirdağ mutfağı karşılayacaktır. Edirne Keşan bölgesinde yapılan Satır Köftesi, Edirne Merkezde yiyebileceğiniz Rumeli köftesi, İstanbul’da Sultanahmet Köftesi derken Tekirdağ’da ise Tekirdağ Köftesi meşhurdur.

Tekirdağ köftesi; Bu ilimizin en güzel yanı Batılı ülkelere yakın olması, batılı ülkeleri ile aynı lezzeti yaşatması gibi düşünülebilir. Bu köfteyi Yunanlılar ve Bulgaristanlılar oldukça severler ve aynı yemek kültürü ile mutfaklarını süslerler. Tekirdağ köftesinin daha eti kaburgasında bulunan etlerden yapılması ayrı bir lezzeti de beraberinde getirir. Marmara bölgesinin hemen hemen her ilinde tadabileceğiniz bu lezzet uzun bir süre damağınızdan gitmez.

Pazılı Kuzu Kapama; Genelde Kocaeli ilinde bulabileceğiniz bir lezzettir. Kemikli kuzu eti ile yapılır üzeri pazı ile kaplanır ve diğer malzemelerle harika bir damak tadı vermektedir.

Şaşa Şura ( Çanakkale ); Taze fasulye, kabak, patlıcan ve patates birleşiminden yapılan Çanakkale ilimize ait bir yemektir. Bir defa tadına baktığınızda mutlaka sürekli olarak yemek isteyeceğiniz bir lezzettir.

Höşmerim; Marmara bölgesinin en güzel tatlılarından birisidir. Genelde Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir şehirlerinde sıkılıkla tadabileceğiniz harika bir tatlıdır. Bu bölgelerde ismi Peynir tatlısı da olarak geçebilir.

Kısacası Marmara bölgesinin kendine has oldukça fazla güzel lezzetleri bulunmaktadır. Farklı bölgelerden ya da farklı ülkelerden uçak bileti alarak gelen kişilere bilgi amaçlı burada belirttiğimiz lezzetlerin daha fazlasına ulaşmak için sitemizin içerisinde bilgi alabilirsiniz. Başta Bursa ve Balıkesir olmak üzere inanılmaz değişik lezzetler tadabilirsiniz. Bölgelerdeki restoran ya da lokanta gibi yerlerde bu söylediklerimizin daha fazlasını bulabilirsiniz.

Marmara bölgesinde bulunan İstanbul lezzetlerini ise anlatmaya gerek duymuyoruz. Dünyaca ünlü yemekleri, simitleri, köfteleri ile ünlü bir şehrimizdir. İstanbul’u ziyaret eden yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca yerli yabancı turistlerin neyi nerde bulabileceklerini çok iyi bilmektedirler. Farklı lezzetler arıyorum diyenler için Marmara bölgesinin yemeklerini mutlaka tatmaları konusunda soru ve düşünceleri olan kişiler mesajımızın alt kısmında bulunan yorum sistemi ile bizlere iletebilirler.

Bir yanıt yazın