İç Anadolu Bölgesi Turizm

Anıtkabir, Çankaya Ankara

Ülkemizin başkenti Ankara’da görülecek yerler listesinin en başında yer alan Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı. 1953 yılında yapımı tamamlanan Anıtkabir, ziyaretçilerini her gün ücretsiz olarak ağırlıyor. Anıtkabir’e gittiğinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Aslanlı Yol’u mutlaka görmelisin. Her Türk vatandaşının ömründe mutlaka bir kez gitmesi gereken Anıtkabir’i görmek için Ankara uçak bileti bakmaya ne dersin?

Kapadokya, Nevşehir

İç Anadolu Bölgesi

Türkiye’de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Kapadokya; Nevşehir, Kayseri, Niğde ve Aksaray illerinde sınırı olan eski bir yerleşim merkezinin genel ve kapsayıcı adı aslında. İpek Yolu’nun geçtiği bir bölgede konumlanmasından dolayı birçok farklı kültürün izlerini görmek mümkün. Kapadokya büyük bir alanın adı olduğu için gezmek için en az 2 gün ayırmanı öneririm. Kapadokya’nın en çok turist çeken noktası olan Göreme ile başlamalısın. Balon turuna çıkacaksan da Göreme doğru adres çünkü peribacalarını en güzel buradan izleyebilirsin. Güvercinlik Vadisi ve Uçhisar Kalesi’ni görebileceğin Uçhisar ve Üç Güzeller ve Asmalı Konak’ı gezebileceğin Ürgüp de mutlaka görmen gereken yerlerden. Kapadokya bölgesinin en yorucu yerlerinden biri olan Ihlara Vadisi’ni de gezmeden dönme. Balona binersen yukarıdan görebileceğin manzara yürürken daha da güzelleşiyor. Özellikle vadide bulunan Eğritaş Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Yılanlı Kilise ve Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni de görmeni öneririm.

Mevlâna Türbesi, Karatay Konya

Konya ile özdeşleşen Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin mezarının bulunduğu türbe, 1954 yılında Mevlâna Müzesi adını almış. Konya gezilerinin ilk durağı olan Mevlâna Türbesi, Mevlana’nın yaşamına dair her türlü eşya ve el yazması kitapları bulabilirsin. Türbede sadece Mevlâna ile ilgili değil, Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin tarihine ışık tutacak da bir sürü eser mevcut. Mevlevi kültürü için de çok önemli bir yer. Mevleviliğe ilgin varsa mutlaka o atmosferi yaşamanı öneririm.

Odunpazarı Evleri, Odunpazarı Eskişehir

İç Anadolu Bölgesi

Eskişehir’deki en eski yerleşimlerin başladığı bölge olan Odunpazarı’nın meşhur evleri her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Günübirlik geziler için çok ideal bir şehir olan Eskişehir’de ilk görmen gereken yer olan Odunpazarı Evleri, Osmanlı Dönemi’ndeki sivil mimari anlayışının en iyi örneklerinden. Turizme kazandırılması için restore edilen evler; kafe, restoran, müze ve hediyelik eşya dükkanları olarak ziyaretçilere açık. “Bu evlerde yaşamak nasıl olurdu?” düşüncesine cevap olarak seni butik Eskişehir otelleri olarak restore edilen Odunpazarı Evleri’nde konaklamaya davet ediyorum.

Bir yanıt yazın