Güneydoğu Anadolu Bölgesi Turizm

Balıklıgöl, Eyyübiye Şanlıurfa

Urfa Kalesi’nin hemen önünde konumlanan Balıklıgöl, 150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde bir doğal güzellik. Balıklıgöl’le ilgili birçok efsane ve rivayet var. Bunların en önemlisi ise Balıklıgöl’ün üç semavi din için önemli bir yere sahip olan Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra düştüğü göl olması. Bu nedenle de her dinden ve her ülkeden birçok ziyaretçi ağırlıyor. Ayrıca gölün içindeki sazanların da Hz. İbrahim’in yakıldığı ateşin odunları olduğuna inanılır ve kutsal kabul edildiği için yenmez.

Halfeti, Şanlıurfa

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Şanlıurfa’nın ilçesi olan Halfeti’nin bir kısmı, 2000 yılında baraj inşaatı nedeniyle sular altında kaldı. Batık Şehir olarak adlandırılan Halfeti’de bu elim olay nedeniyle birçok insanın evlerinin yanında tarihi eserler de sular altına gömüldü. Günümüzde sular altında kalan kısım Eski Şehir olarak biliniyor. Eski Şehir’in sokaklarında yürürken insanın içini bir burukluk kaplıyor. Halfeti’de tekne turuna çıkarak Ulu Camii ve Rum Kale gibi suların arasında hala ayakta duran yapıları görebilirsin.

Göbeklitepe, Haliliye Şanlıurfa

Şanlıurfa gerçekten kültürel ve tarihi zenginlikler açısından önemli bir şehrimiz. Son yıllarda dünyanın ilk tapınağı ve insanların ilk yerleşim yeri olduğuna inanılan Göbeklitepe’nin keşfiyle dünyanın her yerinden binlerce insan ilk fırsatta bir Şanlıurfa uçak bileti alarak bu önemli şehri gezmek istiyor. Göbeklitepe’nin Mısır Piramitleri’nden 7500 yıl önce inşa edildiği söyleniyor. Şu an keşfedilenden çok daha geniş bir alanda kalıntıların olduğu tahmin ediliyor ve kazı çalışmaları halen devam ediyor. İnsanlık tarihiyle ilgili çok önemli keşiflere yol açan Göbeklitepe, Türkiye’de gezilecek yerler arasında ilk sırada desem bence abartmış olmam.

Nemrut Dağı, Kahta Adıyaman

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Adıyaman şehir merkezine yaklaşık 78 kilometre uzaklıkta konumlanan Nemrut Dağı, 2150 metre yükseklikte. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan bu dağdaki anıtlar, Kommagene Kralı Antiochos tarafından yaptırılmış. Kralın bu dağda kendine bir de anıt mezar yaptırdığı düşünülüyor ancak henüz bu mezar keşfedilmedi ve hala kazılar devam ediyor. Nemrut Dağı, unutulmaz gün doğumu ve gün batımı manzaralarına sahne oluyor. Dağa çıkacaksan bu saatlere denk getirmeni öneririm.

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi, Nizip Gaziantep

Meşhur Çingene Kızı mozaiğine ev sahipliği yapan Zeugma Müzesi’ndeki mozaikler, Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazılarda bulunan eserler. Geçmişi M.Ö. 300 yıllarına kadar uzanan antik kentteki kazı çalışmaları hala devam ediyor. Geniş mozaik koleksiyonuyla müze, dünyanın en büyük mozaik müzeleri arasında yer alıyor. Gaziantep’e gittiğinde mutlaka bu müzeye gitmeni öneririm. Bakışları Mona Lisa’ya benzetilen Çingene Kızı mozaiği o kadar güzel bir şekilde sunuluyor ki ben hala etkisinden çıkamadım.

Mor Gabriel Manastırı, Midyat Mardin

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Dünyanın günümüzde hala ayakta duran en eski Suryani Ortodoks manastırı olan Mor Gabriel Manastırı’nın geçmişi 1610 yıl kadar geriye uzanıyor. Midyat ilçe merkezine yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta olan manastır, Deyrulumur Manastırı olarak da adlandırılıyor. Terasları, kubbeleri, çan kuleleri, kapıları ve mozaikleriyle büyüleyen manastırı Mardin gezinde mutlaka görmelisin. Mardin’in tarihine tanık olabileceğin gezinde atmosferi, taş konaklara kurulmuş Mardin otelleri sayesinde daha iyi hissedebilirsin.

Bir yanıt yazın