Ege Bölgesi Turizm

Efes Antik Kenti, Selçuk İzmir

Türkiye’de gezilecek sadece 5 yer seçecek olsak Efes Antik Kenti’ni bu üç yer arasına almamız gerekir. Selçuk, Anadolu topraklarının en verimli bölgelerinden biri olduğu için Efes Antik Kenti, tarih boyunca birçok medeniyetin yaşadığı bir yer olmuş. dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nı sınırlarında bulunduran antik kent, sadece yerli değil yabancı turistlerin de sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. Ayrıca antik kente yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta bulunan Meryem Ana Evi de Hristiyanların hac görevlerini yerine getirdikleri bir yer olduğundan dolayı çok fazla ziyaretçi alıyor. İzmir uçak bileti alıp Efes’i gezdikten sonra Meryem Ana Evi’ne de uğramanı öneririm.

Pamukkale Travertenleri, Pamukkale Denizli

Ege Bölgesi

Efes Antik Kenti ile Türkiye’de gezilecek yerler listesinin ilk beşine girebilecek Pamukkale Travertenleri, termal sularla oluşan bembeyaz bir şölen. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan travertenler, karbonat mineralleri içeren kaynak sularından oluşuyor. Sağlığa da birçok faydası olduğu için ülkemizin sağlık turizminde de ön plana çıkıyor. Kleopatra Havuzu ve Hierapolis Antik Kenti de Pamukkale Travertenleri’ni görmeye gittiğinde mutlaka görmen gereken yerler arasında. Bembeyaz manzarayı görmek için Pamukkale otobüs bileti alarak planlara başlayabilirsin.

Bodrum Kalesi, Bodrum Muğla

Bodrum’un simgesi olan Bodrum Kalesi, 15. yüzyılda Saint John Şövalyeleri tarafından bir ada üzerine inşa edilmiş. Kalenin üzerinde bulunduğu ada, sonrasında kıyıya bağlanarak yarımada olmuş. Kalenin yapımında dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’nin taşları kullanılmış. 5 kulesi ve 7 kapısı olan kale günümüzde Su Altı Arkeoloji Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ölüdeniz, Fethiye Muğla

Ege Bölgesi

Dünya basınında yapılan gezilecek yerler listesine Türkiye’den Ölüdeniz mutlaka dahil ediliyor. Fethiye ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta olan Ölüdeniz, doğal güzellikleri ve deniziyle gerçekten de bir görenin bir daha unutamayacağı bir yer. Sakin ve ılık suyuyla seni kollarına sarıyor ve asla ayrılmak istemiyorsun. Ölüdeniz’e gittiğinde Kelebekler Vadisi’ne de uğramadan dönme. Fethiye ve Ölüdeniz’den teknelerle gidebileceğin Kelebekler Vadisi’nde sessizliğin huzuruna kavuşacaksın. Şu an sessizlik ve huzur seni cezbettiyse Ölüdeniz otelleri araştırmaya koyul bakalım.

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Kuşadası Aydın

Dilek Yarımadası Milli Parkı, aslında Menteşe Dağları’nın Ege’yle buluştuğu yarımadaya verilen isim. Dilek adını ise 1237 metre yükseklikteki Dilek Tepesi’nden alıyor. Çam kokulu yolları aşarken sincaplar, kaplumbağalar ve yaban domuzlarıyla beraber mavi ve yeşilin dansına şahit oluyorsun. Parkın farklı yerlerinde bulunan seyir teraslarından harika manzaralar izlemek mümkün. Parkın içinde İçmeler, Aydınlık, Kavaklıburun ve Karasu adlı koyların plajlarında da Ege Denizi’nin mis gibi sularının tadını çıkarabilirsin.

Cunda Adası, Ayvalık Balıkesir

Ege Bölgesi

Arnavut kaldırımlı sokakları, sakızlı dondurması ve leziz balıklarıyla huzur dolu bir köşe olan Cunda Adası, gittiğinde dönmek istemeyeceğin bir yer. İster bahar aylarında ister yaz aylarında git her mevsim bir başka güzel. Deniz manzaralı Cunda otelleri uyandığında iyi ki gelmişim diyeceksin. Taksiyarhis Kilisesi, Ayışığı Manastırı ve tepeden Cunda manzarasına hakim olan Aşıklar Tepesi, Cunda’da gezebileceğin yerler arasında. Ayrıca Ayvalık’a da giderek Şeytan Sofrası’nı gezip Ayvalık tostu yiyebilirsin.

Kaz Dağları, Çanakkale ve Balıkesir

Çanakkale ve Balıkesir sınırlarında yer alan Kaz Dağları’nın tertemiz havasını hayatında bir kez olsa bile içine çekmelisin. Oksijen deposu Kaz Dağları Milli Parkı’nda çadır ya da karavanda konaklayabilir ve doğa yürüyüşlerine çıkabilirsin ancak milli park koruma altında olduğu için görevliler tarafından izin verilen yerlerde kamp ve yürüyüş yapmaya dikkat etmelisin. Sarıkız Türbesi, Adatepe Köyü, Yeşilyurt Köyü, Zeus Altarı, Adatepe Zeytinyağı Müzesi ve Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi’ni de gezmeni öneririm.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Eceabat Çanakkale

Ege Bölgesi

Birinci Dünya Savaşı esnasında Çanakkale’de gerçekleşen muharebenin şiddetinin en yüksek olduğu ve birçok askerimizi vatan uğruna kaybettiğimiz Gelibolu Yarımadası, 1973 yılında milli park olarak ilan edildi. Çanakkale Şehitleri Anıtı, müzeler ve İngiliz, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız şehitlerin naaşlarının yattığı anıt mezarlıklarla seni zamanda üzücü bir yolculuğa çıkarıyor. Aynı savaşta hayatını kaybeden askerlerinin naaşlarının burada bir arada bulunması dünyaya kardeşlik mesajı da veriyor.

Bir yanıt yazın