Doğu Anadolu Bölgesi Turizm

Ani Harabeleri, Kars

Doğu Anadolu Bölgesi

Kars şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan Ani Harabeleri, Ani Antik Şehri’nin günümüze ulaşabilmiş kısmı aslında. Tarihi belgelerde ilk kez 5. yüzyılda söz edilen Ani Harabeleri’nin geçmişinin Bronz ve Demir Çağ’a uzandığı düşünülüyor. Bizans, İran, Suriye ve Orta Asya arasındaki ticaret yolu açısından önemli bir konumda yer aldığı için tüccar kervanları için bir köprü olmuş olan harabeler, farklı uygarlıklarının mimari özelliklerini taşıyor. Özellikle kışın beyaz örtüyle harika manzaralara sahne olduğu için kış tatilin için değerlendirebilirsin.

İshak Paşa Sarayı, Doğubayazıt Ağrı

Doğubayazıt’ın 5 kilometre uzağında konumlanan İshak Paşa Sarayı, Osmanlı Devleti’nin Lale Devri’nde yaptığı son büyük yapı. Yaklaşık 7600 metrekarelik bir alana inşa edilen sarayın yapımı 99 yılda tamamlanmış. Bu nedenle de dönemin mimarisinin incelenmesi açısından önemli bir yere sahip. Saraydan görülen Ağrı Dağı manzarası ise oldukça etkileyici. İshak Paşa Sarayı güneşin batmaya başladığı saatlerde büyüleyici anlara sahne oluyor. Bu yüzden gün batımı saatlerinde sarayı mutlaka görmeni öneririm.

Tortum Şelalesi, Uzundere Erzurum

Doğu Anadolu Bölgesi

21 metre genişliği olan Tortum Şelalesi’nin suları tam 48 metre yükseklikten aşağıya dökülüyor. Bu yükseklikle dünyanın en yüksek şelaleleri arasında yer alıyor. Tortum Çayı’nın aktığı vadinin heyelan nedeniyle kapanmasıyla oluşan şelalenin suları gümbür gümbür aşağı akarken gökkuşağı oluşuyor. Bu görkemli görüntüyü seyir teraslarından izlemek çok huzur verici. Eğer istersen merdivenleri takip ederek şelalenin altına inebilirsin ama bahar aylarında biraz ıslanabilirsin baştan söyleyeyim.

Akdamar Adası, Gevaş Van

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün üzerinde adalar bulunuyor. Bu adalar arasında en turistik olanı ise Akdamar Adası. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahne olan adada badem çiçeklerinin açtığı ilkbahar ayları bir başka güzel oluyor. Adada bulunan Akdamar Kilisesi, Orta Çağ Ermeni mimarisinin en güzel örneklerinden birini sergiliyor. Adaya gitmek için Gevaş ilçesine gelip kıyıdan kalkan tekneleri kullanabilirsin. Böylece Van Gölü’nün de tadını çıkarmış olursun.

Nemrut Krater Gölü, Tatvan Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü, Tatvan ilçe merkezine 15 kilometre uzakta konumlanıyor. Adını Babil Kralı Nemrut’tan alan göl, doğal güzellikleriyle unutulmaz manzaralar sunuyor. Bahar aylarında yemyeşil otlar ve çiçeklerle dolan gölün çevresi, mavi suyun rengiyle birleşince doğa fotoğrafları için bir numaralı adres oluyor. Birçok kuş türüne de ev sahipliği yaptığı için kuşların cıvıltısı arasında huzur bulacağına emin olabilirsin.

Bir yanıt yazın