Et Mangal Nasıl Yapılır…Bahar geldi Mangal sezonu açıldı ve hafta sonu yapılabilecekler listesine bir aktivite daha eklendi: mangal. Mangal sezonunun açılmasıyla piknik yerlerinde mangallar, balkonlarda ve teraslarda barbeküler yakılıyor. Temel gıdalardan biri olan et ise mangal sezonunun en önemli besinlerinden biri. Doğru ölçülerle ve malzemelerle marine edilen etler, yanlarında zeytinyağlılar, yeşil salatalar ve neşeli sohbetler eşliğinde bir ziyafete ortak oluyor.

Kuşbaşı et mangal

Terbiye olarak da bilinen ve etlerin hem aroma kazanmaları hem de yoğun mangal ateşinde daha yumuşak kalmalarını sağlamak için hazırlanan marine sosları, et türüne göre farklı şekilde uygulanabilmektedir. Örneğin; biftek marinesinde yoğurt, dana şiş marinesinde süt kullanılmaktadır. Çünkü şişte kullanılan et daha kalındır ve yumuşak pişmesi önemlidir. Süt bunu elde etmede en etkili malzemelerden biridir. Yoğurt şişte kullanılamaz çünkü uzun pişme süresinde yanabilmektedir.

Mangal sezonunda kırmızı et ve tavuk etlerine ekstra lezzet ve yumuşaklık kazandırmak için önerilere ihtiyacınız varsa aşağıdaki 4 mangal sosu ilginizi çekebilir:

1. Dana ve kuzu biftek için terbiye
Biftek kemiksiz olması ve doyurucu özelliğiyle mangalda en çok tercih edilen et türlerinden biri. Bifteğin terbiye edilmesinde gerekli olan malzemeler (4 parça biftek için):

2 çorba kaşığı sıvı yağ
1 soğanın suyu
1 yemek kaşığı yoğurt
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı domates salçası
Tuz
Tüm malzemeler karıştırılarak eti en az 5 saat bu sosta bekletmek gerekir. Etleri akşamdan sos kabına almak ve 10 saat kadar bu sosta bekletmek ise en idealidir.

2. Kuzu şiş için terbiye
Terbiye edilmiş kuzu eti çok lezzetli olur ve lokum gibi pişer. Kuşbaşı kuzu etlerinin marine edildikten sonra çöp şişlere dizilmesi gerekir. 750 gram kuzu eti için marine malzemeleri:

1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 soğanın suyu
1’er çay kaşığı tuz, karabiber ve pul biber
Sosa bulanan kuzu etleri bir kapta en az 2 saat üzeri streç film ile kapatılarak buzdolabında bekletilmelidir. Marine sosunda süt olduğu için etleri uzun süre bekletmeye gerek yoktur. Çünkü süt, sitli yapısıyla kuzu etindeki sinirleri kısa sürede parçalar ve birkaç saatte etin lezzetlenmesini sağlar. Sostan çıkarılan etler mangal saatine yakın çöp şişlere dizilir ve mangalın ilk ateşinde pişirilir.

Mangalda et pişirme sırası nasıl olmalı?
Mangalda en çok tartışılan konulardan biri de et pişirme sırasıdır. Eğer mangal sofranızda közlenmiş biber ve patlıcanlara da yer verecekseniz öncelikle sebzeleri pişirmelisiniz. Et pişirme sırasında ise önce tavuk kanatları daha sonra sossuz pirzola, biftek ve köfteye yer vermelisiniz. Köfte mangal ateşinde yağını bırakacağı için ilk ateşte pişirilmemelidir. Köfteden akan yağ zamanla mangal ateşinin kalitesini bozar ve pişirme işlemi bu nedenle köfteyle son bulmalıdır.

Mangal yaparken önemli püf noktalar :
Marine sosuna limon damlatmak, kuzu etinin kokusunu bastırır.
Kuzu etinin kokusunu alması için marine sosuna çay kaşığının ucuyla toz tarçın da atılabilir.
Kekik, kuru nane gibi otlar yoğun mangal ateşinde hızlı bir şekilde yanar ve etin tadını bozar. Biftek ve dana şişte kekik aroması istiyorsanız piştikten sonra etinizin üzerine serpebilirsiniz.
Soslarda kullandığınız soğan suyunu, yemeklik soğanı rendeleyerek elde edebilirsiniz. Rendelediğiniz soğanı ise buzdolabınızda kapalı bir kapta yemeklerinizde kullanmak üzere saklayabilirsiniz.
Mangal telinin temizliğini kolaylaştırmak için sıcak mangal telini kesilmiş soğan ile bir ön temizleme işleminden geçirebilirsiniz. Izgara telini mangal öncesinde temizlemek için de aynı işlem uygulanabilir.
Tavuk etini ne kadar çok çevirirseniz o kadar lezzetli olur.
Mangalda rüzgar – et ilişkisi göz ardı edilmemelidir. Rüzgarın alevlendirdiği mangal ateşi, etlerin aniden yanmasına neden olabilir, bunun tersi olarak ateşi söndürerek pişme süresini uzatabilir. Rüzgarın arkanızda kalmasına özen göstermelisiniz.
Mangal sezonunda tüm bu et çeşitlerini aynı anda nereden bulacağınızı düşünmenize gerek yok. Mangal yapmak için dilediğiniz et çeşitlerini hem de mangal keyfiniz için ihtiyacınız olan mangal, kömür, çıra, ızgara teli gibi malzemelerinizi önceden temin ediniz.

Mangal sofranızın salata, meze ve zeytinyağlı yemek tarifleri için ihtiyacınız olan püf noktalarını sitemizden takip etmeye devam edin.

Pirzola et mangal
Külbastı et mangal
Köfte et mangal
Karışık et mangal
Pirzola et mangal
Adana köfte mangal

Bir cevap yazın