Ev Yapımı Erişte
Erişte nedir? Eriştenin tarihi ;

Erişte ya da kesme (Kazakça: кеспе; Azerice: Əriştə; Farsça: رشته; Türkçe: erişte); un, yumurta, yağ ve tuz karışımı olan hamurun, kibrit çöpü ebatlarında kesilmesi sonucu elde edilen bir tür makarnadır.
Buğday erişte tam veya rafine buğday unu kullanılarak hazırlanan yiyecek olarak bilinir. Falooda, kheer, payasam, upma gibi çeşitli Hint yemeklerinde ve diğer sıcak ve tatlı yiyeceklerde tüketilmiştir. Gujarati’de sev, Kannada’da traş, Telugu’da sevalu veya semiya, Tamil ve Malayalam’da semiya gibi çeşitli yerel isimlerle de bilinir. Buğday unu yapıldığı için size sağlık açısından büyük yararlar sağlayabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki buğday erişteinin sağlık yararlarını keşfedin.

Hamurunun en büyük özelliği yumurtasının çok fazla katılarak tutuculuğunun sağlanmasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Orta asya ülkelerinde kesme adı ile bilinir. Aynı zamanda Çin ve Orta Asya’da tüketilen lagman aşına benzerlik gösterir.

Anadolu’da kışlık yiyecek olarak tüketilir. Çorbasından makarnasına kadar birçok şekilde tüketilir.

Geleneksel Türk Mutfağında Erişte Tarifi
Eriştenin Yapılışı için Malzemeler:
  •  1 kg un
  •  5 adet yumurta
  •  Tuz,
  •  su
Eriştenin Yapılış Tarifi :
Unun ortası havuz gibi açılır. İçine yumurta ve tuzlu su koyularak iyice yoğurulur.
Ele yapışmayacak, sertçe bir hamur elde edilir, dinlendirilir.
Hamurun olduğunu söyle anlarız:
Keskin bir bıçakla kestiğimiz zaman hamur dümdüz (gözeneksiz ) ise olmuş demektir. Sonra bu hamuru iki veya üçe böler,1 mm kalınlığın da açarız.
1-2 cm eninde şeritler keser ve bunları üste istifleriz.
0.5 cm eninde şeritler halinde kıyar ve fırınlarız.
Fırında hafifçe pembeleşince çıkartırız.
Daha sonra kullanılmak üzere temiz bez torbalarda serin bir yerde muhafaza ederiz.
Buğday Eriştesinin Sağlık Faydaları

 

1. Sizin için Alternatif Bir Yiyecek

Buğday eriştesini diğer makarna türlerine harika bir alternatif olarak yiyebilirsiniz. Alınan günlük besini artırmak isteyenler için iyi bir seçenek olabilir. Bunun üzerine sebzeler veya deniz ürünleri gibi diğer harika malzemeleri de ekleyerek, kesinlikle sağlıklı yiyecekler yemekten mutlu olacaksınız! Ayrıca İnanamayacağınız Selofan Eriştesinin Mükemmel Yararlarını da kontrol edebilirsiniz.

2. Protein açısından zengin

Buğday eriştesinin sağlığa faydalarından biri, proteinin yararlarını sağlamaktır. Bu vücut kasını geliştirmek isteyenler için iyi olacaktır. Gerçekten de, protein vücut dokularının oluşumunu desteklemekte de rol oynar. Sadece bunun için değil, proteinli yiyecekler kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Bilmeniz Gereken Tofurky’nin Faydalarını Kontrol edebilirsiniz !

3. Demir sağlar

Buğday eriştesinde bulunan bir başka besin ise demir varlığıdır. Bu tür mineraller vücut fonksiyonlarını desteklemede önemli bir rol oynar. Demir, vücutta hemoglobin üretimini teşvik ederek anemi risklerini önlemede faydalıdır. Sadece bunun için değil, demir kas oluşumunu desteklemede de rol alır. Daha sonra, buğday erişte tüketerek, günlük demir gereksinimlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilir. Aksi takdirde, vücuttaki demir besinlerinin eksikliği anemi ve kronik yorgunluk gibi bazı sağlık sorunlarına yol açacaktır.

4. Kolesterol Yoktur

Daha büyük şeyler, 0 gram yağ ve kolesterol sağlayan eriştedir. Bu vücut kilo yönetimi ihtiyacı olanlar için harika. O zaman kilo kaybına neden olabilir. Ayrıca, hiç kolesterol almamak kalp hastalığının risklerini azaltacaktır. Şaşırtıcı değil mi?

5. Düşük Sodyum Seviyesi Sağlar

Buğday eriştesinin bir sonraki sağlık yararı, düşük bir sodyum seviyesi sağlamaktır. Bu, diyetinize çok fazla sodyum almanızın, yüksek tansiyon gelişme riskini arttırması açısından iyi bir yol olabilir. Gerçekten de, erişte ile sodyum alımını sınırlamak için iyi bir seçim olabilir. Aslında, 2 onsluk bir porsiyon için sadece 22 miligram sodyum alabilirsiniz. Bu nedenle, sağlıklı bir vücudu güçlendirmek için buğday eriştesi olması dikkate alınması gereken bir şeydir.

6. Kalp Hastalığını Önler

Daha önce açıklandığı gibi, buğday erişte hiçbir yağ ve kolesterol sağlar. Sonuç olarak, kalp hastalığı risklerini azaltmak yararlı olabilir. Dahası, sağlıklı bir kalbi korumak istiyorsanız, daima sağlıklı bir yaşam tarzı uygulamayı ve fasulye gibi besleyici gıdaları tüketmeyi her zaman unutmayın. Ayrıca Sarımsak Dolması Yeşil Zeytin Sağlık Faydaları kontrol edebilirsiniz – Kalp için iyi

Özetle, sağlıklı yemek seçeneğinize buğday eriştesini ekleyebilirsiniz. Bu kesin sağlık yararları sağlayabilir. Ayrıca, sağlıklı bir erişte olması için soslarla, salatalarda veya kızartılmış olarak servis edebilir ve diğer yemekler için bir bileşen olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda, erişte üzerine sebze veya deniz ürünleri eklemek de iyi bir yoldur! Böylece, orada sağlıklı kal!

Bir yanıt yazın