Tantuni TarifiEvlerde Tantuni tarifi :

Evlerde yapmaya çok alışık olmadığımız tantuniyi artık mutfaklarımıza sokmanın zamanı bizce geldi. Dışarıda ne yediğimizi bilmediğimiz her lokantaya güvenemediğimiz bu günlerde tantuni gibi bir lezzetten mahrum kalmak haksızlık olur.

Tantuni için malzemeler :

  • 600 gram yağsız et
  • 2 yemek kaşığı et yağı
  • 4 adet arpacık soğan
  • Kırmızı toz biber
  • Kekik
  • Sıcak su
  • Tuz
Tantuni

Tantuni Tarifi?

Tantuni yapımının en önemli noktası etlerinizin doğru kesilmesidir. Aldığınız eti buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucuda bir gece bekletin. Daha sonra çıkarttığınızda rahatça kesebileceksiniz. Çok büyük olmamak şartıyla küp küp doğradığınız etleri bir tencereye alıp üzerine sıcak su ekleyin.

Çok küçük kuşbaşı doğranmış dana eti yada tavuk eti öncelikle haşlanır. Sonrasında Tantuni için özel olarak hazırlanmış sac da yağ kızdırılarak önceden haşlanmış dana eti yada tavuk eti bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında saca arada bir su eklenir. Amaç, hem sacın sıcaklığını kontrol etmek, hem de tantuninin sarılacağı lavaşı yada ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamaktır.

Etler pişmeye başladığında üzerine sumaklı ve maydanozlu soğan, domates ve çeşitli baharatlar ekleyin ve soğanlar iyice erinciye kadar arada karıştırarak pişirin. Su çekilince etler kızarmaya başlayacaktır. Üzerine baharatlarınızı ve tuzu ekledikten sonra biraz daha kızartın. İçine zevke göre değişik sebzeler de eklenebilir.

Tantuni ustadan ustaya çok değişiklik gösterir. Tantuniye eklenen baharatlar ve otlar, malzemenin dürüm ya da somun içindeki katmanlaması, buhar ve yağ oranı, pişme süresi, saca toz biber yanında katılan diğer malzemeler bu değişikliklerden sadece birkaçıdır.

Tantuniniz hazır. Küçük somon ekmekler veya lavaş üzerinde limon ve acı biber turşusu ile servis edilir.

Tantuni Tarifi” için bir yorum

Bir yanıt yazın