Konya Usulü Tirit TarifiKonya Tiridi için malzemeler :

Konya’da en sevilen yemeklerden birisi de Tirit’dir.

Konya Usulü Tirit Tarifi (5 kişilik): Yarım kilo kuzu eti, yarım kilo yoğurt, 2 adet soğan, 1 demet maydanoz, 1 adet kurutulmuş ekmek, 2 kaşık tereyağı, 2 adet defne yaprağı, 4-5 diş sarımsak, tuz, karabiber. Süslemek için biber, domates.

Hazırlanışı: Kuşbaşı iriliğinde doğranmış eti tencereye alın ve etler bıraktıkları suyu çekene kadar kavurun. Etler suyunu çektiğinde üzerini iki parmak aşacak kadar sıcak su ve kimyon ilave edin. Etler yumuşayıncaya kadar basınçlı tencerede pişirin. Bayat ekmeği dilimleyin, fırında hafifçe kıtırlaştırın ve 2 santimlik kareler halinde keserek servis tabağına aktarın. Haşlanan etleri ateşten almadan 10 dakika önce tereyağını, tuzu ve karabiberini ekleyin. 10 dakika sonra ateşten alın. Suları ile birlikte etleri ekmeklerin üzerine boşaltın. Piyazlık doğranmış soğanları tuz ile ovuşturup acısını çıkartın. Etlerin üzerine sarımsaklı yoğurdu yayın. Ardından üzerine soğanları koyun. Maydanoz yapraklarını doğrayıp soğanların üzerine serpiştirdikten sonra servis yapın.

Konya usulü tirit
Konya usulü tirit tarifi

Konya Tiridi Tarifi :

Kuşbaşı iriliğinde doğranmış eti tencereye alın. Etler bıraktıkları suyu çekene dek kavurun. Etler suyunu çektiğinde üzerini iki parmak aşacak kadar sıcak su ve kimyon ilave edin. Etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Bayat ekmeği dilimleyin. Fırında hafifçe kıtırlaştırın. 2 santimlik kareler halinde kesin. Servis tabağına aktarın. Haşlanan etleri ateşten almadan 10 dakika önce tereyağını, tuzu ve karabiberini ekleyin. 10 dakika sonra ateşten alın. Suları ile birlikte etleri ekmeklerin üzerine boşaltın. Piyazlık doğranmış soğanları tuz ile ovuşturup acısını çıkartın. Etlerin üzerine sarımsaklı yoğurdu yayın. Ardından üzerine soğanları koyun. Maydanoz yapraklarını doğrayıp soğanların üzerine serpiştirdikten sonra servis yapın.

Konya usulü tirit

Bir cevap yazın