Kuzu Pirzola Tarifi*Etinizi dövdürmeyin ve pişirme esnasında sadece maşa kullanın. (Çatal, bıçak gibi kesici aletler kullanılırsa, et pişme esnasında suyunu kaybedeceği için sertleşir, bu sebeple önerilmez)

Kuzu pirzola ızgara şeklinde pişirme işlemi yaz aylarında özellikle kuzuların ilk baharda etlerinin taze ot yemelerinden dolayı iyice lezzet kazandığı bir mevsim olduğu için tercih edilmektedir.
 Kuzu pirzola ızgara şeklinde pişirmek için öncelikle taze kesilmiş ve yaklaşık olarak kesim sonrası 1-2 gün kasap buzdolabında dinlendirilmiş taze kuzu pirzolası tercih edilmelidir. Kasaptan alınan ve özenle hazırlanan kuzu pirzolalar az miktarda, kasap tarafından tezgahta dövüldükten yani biraz ezildikten sonra, aldığınızda buz dolabına koymamaya özen gösterin, donduktan ve donu açıldıktan sonra kuzu pirzolanın tadı birazda olsa değişebilmektedir.
Yaklaşık olarak 1 kilo kadar kuzu pirzola tarif edilen şekilde alındıktan sonra, elektrikli ızgara mangal veya remta grill makinesi sayesinde önceden ısınan ızgara makinası üzerine az miktarda sıvı yağla karıştırıldıktan sonra dizilecektir. Izgara üzerine dizilen kuzu pirzola ara ara çevrilerek eşit aralıklarla her iki yönüyle pişirilmelidir.
Kuzu pirzola ızgara şeklinde pişirildiğinde genellikle tercih edilen sebzeler olarak sivri biber ve domates yeterli gelmektedir, bunlarda ızgara üzerinde pişirildikten sonra, kuzu pirzola yanında servis yapılabilmektedir.
Anlatılan şekilde pişirilen kuzu pirzola ızgara tarifinde en son aşama olarak etler ızgara makinası üzerinden alınmadan önce tercihe bağlı olarak kekik üzerine serpilmeli ve yaklaşık olarak 1-2 dakika kadar daha piştikten sonra servis edilmeye hazır hale gelmektedir. Yaklaşık olarak 15 dakika pişirmek kuzu pirzolanın pişmesi için yeterli bir süredir, taze olarak alınan kuzu pirzola hızlı olarak ızgara makinesi üzerinde pişmesiyle bilinen bir et türüdür.

Kuzu Pirzola Nasıl Pişirilir

Kuzu pirzolan nasıl pişirilir diye düşünen veya tarif hakkında detaylı olarak bilgi almak isteyen kişilerin öncelikle kuzu pirzolayı pişirme yöntemini seçmeleri gerekiyor, ev ortamında mı yoksa profesyonel bir ızgara makinesinde mi, yoksa mangal olarak ızgara da mı yapacaksınız, bundan sonraki aşama ise kuzu pirzolanın hazırlanması yani zeytin yağı ile yağlanması terbiye edilmesi aşaması gelmektedir.

Bir yanıt yazın