Kaz Nasıl PişirilirÖzellikle kış aylarında Kars sofralarının vazgeçilmezi olan kaz eti,  lezzeti olduğu kadar pişirmesi de zahmetli bir yemektir. Ancak bu besleyici yemeği pişirmenin püf noktaları mevcuttur. Biz de bu yazıda sizler için kaz nasıl kesilir, kaz eti nasıl pişirilir, kaz nasıl tuzlanır, kazı pişirmenin püf noktaları nelerdir? gibi merak edilen sorulara bir bir yanıt vermeye çalıştık. İşte Kars için bir yemekten çok bir kültür haline gelen kazın kesilip sofraya gelene kadar geçirdiği olağanüstü serüven…

Kars’ta kaz yetiştiriciliğinin çok yaygın olması nedeniyle kaz eti ve kaz yağı, yöre halkının kış aylarındaki temel beslenme kaynaklarından birisi olmuştur. Hatta bölgede kaz yetiştiriciliği o kadar yaygındır ki “Kars’ın kızı kazdır” deyimi bile ortaya çıkmıştır.

Sonbaharın bitiminde ve ilk karın yağdığı dönemde kesilen kazlar, temizlenip tuzlandıktan sonra, dışarıda soğuk Kafkasya rüzgarının estiği havada kurutulur. Bu dönem, aynı zamanda yörede şenlik havasında geçer ve komşular arasındaki yardımlaşmanın en güzel örneği sergilenir. Kazın sadece eti değil tüyü de yöre halkı için çok önemli bir yere sahiptir. Kuru kuru yolunan kaz tüyleri, yastık ve yorgan yapımında kullanılır.

Kazı kesmek ve kurutmak kadar pişirmek de biraz zahmetlidir. Ancak oldukça lezzetli ve besleyici olan bu yiyeceği pişirmenin çeşitli püf noktaları vardır.  İşte Kaz pişirme yöntemleri;

Fırında Kaz Nasıl Pişirilir? Eğer kazınızı fırında pişirmeyi düşünüyorsanız her yerini eksiksiz tuzlayarak dinlenmeye bırakın. Zamanınız ve serin bir ortamınız varsa, tuzlanmış olan kazınızı havadar ve serin bir yere asarak 2 gün boyunca bekletin. Eğer yoksa en az 6 saat dinlenmek üzere buzluğa kaldırın. Dinlenme süresinin sonunda kazınızı alıp her yerini kağıt havlu yardımıyla silerek tuzdan iyice arındırın ve oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletin.

Bu arada fırınınızı 160-170 dereceye ayarlayın ve ısınmaya bırakın. 1 saat kadar dinlenen etin derisine küçük küçük delikler açın. Burada amaç bol yağlı olan kaz etinin yağının pişerken o deliklerden dışarı akabilmesidir. Ancak dikkatli olun, eti değil sadece deriyi delmelisiniz.

Kazınıza tuz ve karabiber serperek derin bir kap içinde önceden 160 derecede ısıtmış olduğunuz fırına koyun. 1 saat pişirdikten sonra kazı fırından alın. Daha sonra kullanmak üzere akmış olan yağlarını başka bir kaba aktarın ve kazı ters çevirerek 1 saat daha pişirin. Bu esnada yanına patates de ekleyebilirsiniz. Kaz 2 saat piştikten sonra fırının derecesini 135 dereceye düşürerek ortalama 40 dakika daha pişirmeye devam edin. Kazınızın yeterince kızarıp yumuşadığını düşündüğünüz an fırından çıkarıp servis edebilirsiniz.

Tencerede Kaz Nasıl Pişirilir? Kazınızı iyice temizleyip kuruladıktan sonra but ve kanat olarak parçalara ayırın. Her yerinin tuzla kaplandığına emin olacak şekilde kazınızı iyice tuzlayın. Tuzlanmış kazınızı 2 gün boyunca soğuk bir yere asarak bekletin. Kaza asıl lezzetini veren, 2 gün boyunca tuzlu olarak dinlenmesidir. Bu işleme kazı kurutma adı verilir.

Kurutulmuş kazı tuzdan arındırmak için büyük bir tencereye 2 litre kadar su koyun ve kaynatın. Kaz parçalarını kaynayan suyun içine koyun. 2 dakika beklettikten sonra sudan çıkarın. Tencerede kalan suyu lavaboya dökün.

Tencereye kazların üstünü kapatacak kadar su koyun. Kısık ateşte etler yumuşayana kadar yaklaşık 2,5 saat kadar pişmeye bırakın. Kaz kurutulurken yeterince tuzlandığı için haşlama suyuna tekrar tuz koymanıza gerek yoktur.

Pişen kazın suyunu dilediğiniz yemekte kullanabilirsiniz. Kaz suyuna pirinç veya bulgur pilavı yapabilirsiniz.

Düdüklü Tencerede Kaz Nasıl Pişirilir? Yukarıda belirtildiği gibi kazınızı yine tuzlayıp 2 gün boyunca serin bir yerde dinlendirin. Büyük bir tencereye 2 litre kadar su koyun ve kaynatın. Kaz parçalarını kaynayan suyun içine koyun. 2 dakika beklettikten sonra sudan çıkarın. Tencerede kalan suyu lavaboya dökün.

Kaz Etinin Faydaları Nelerdir? Tuzundan arındırdığınız kaz eti parçalarını düdüklü tencereye koyun. Üzerine 1,5 litre su ekleyin ve pişirmeye başlayın. Kaz pişirmek için normalde düdüklü tencerede tavuk pişirdiğiniz sürenin 2 katına ihtiyacınız vardır.

Kaz eti içinde bulundurduğu A, B, E vitaminleri ile çok yararlı bir et olarak bilinir. İçeriğindeki B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken, B12 eksikliğine de çok iyi gelmektedir.

Bir yanıt yazın