Kemik Suyu Çorbası Tarifi ve FaydalarıKemik Suyu Çorbası Malzemeleri :

  • 6 adet ilikli kemik
  • 2 litre su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yumurta sarısı
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı un
  • Tuz
  • Pul biber
  • Nane, limon
  • Maydanoz

Kemik Suyu Çorbası Tarifi :

İlikli Kemikleri yıkadıktan sonra su ile beraber düdüklü tencerede en az 2 saat pişiririn.
Daha sonra süzüp bir tencereye alın kaynatmaya devam edin
Limon suyu, yumurta sarısı, un ve yoğurdu bir tas içinde çırparak çorbanın terbiyesini hazırlayın.
Tencereden kemik suyu alarak terbiyeyi ılıştırın.
Daha sonra kaynamakta olan tencerenin içine terbiyeyi karıştırarak ilave edin.
Bir taşım daha kaynatıp ocaktan alın. Pul biber ve nane ile servis edin.

Kemik Suyu Çorbası Faydaları :

Kemik sağlığını korur :

Kalsiyum, protein, magnezyum, fosfor, D vitamini, potasyum, çinko, manganez, bakır ve bor kemik oluşum sürecinde gerekli olan kemik sağlığı için vazgeçilmez besin değerleridir. Kemik suyu sebzeler ve etle bir araya geldiğinde tüm bunlara ek olarak A vitamini, K vitamini, C vitamini ve B vitamini takviyesi yapmaktadır. Kemik suyu mineral ve vitaminler için oldukça iyi bir kaynaktır.

Kemikleri Güçlendirir :

Yemekler pişirildiğinde yemeğe dâhil edilen boyun, eklemler, kaburga gibi kemikler sahip olduğu dokuyla yemeğe güzel bir lezzet verir. Jelatin ve kondroitin sülfat gibi ortak yapı taşları vücudun kemikleri tarafından emilmektedir. Böylece vücudun bağ dokusu yenilenmekte ve onarılmaktadır. Kemik suyu kemikleri yenilemek için oldukça yardımcıdır.

Sindirim sistemine iyi gelir :

Kemik suyu sindirimi kolay bir yiyecek olarak sindirim sorunlarını tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Sadece tek başına ilaç olmayı başarabilen kemik suyu çorbaları bile vardır. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi sindirim sorunlarını iyileştirmek için kemikli et suları güçlü bir etkiye sahiptir. Suyun içerdiği yüksek jelatin içeriği özellikle sindirim sistemi boyunca oluşmuş yaralar için şifa kabul edilmektedir.

Beyin sağlığını destekler :

Kemik suyu merkezi sinir sistemi için iyidir. Doğal olarak beyin için de vazgeçilmezdir. Ayrıca, osteokalsin olarak bilinen kemiklerde üretilen bellek ve ruh iyileştirilmesinde rolü olan bir hormonun, beyin fonksiyonları üzerinde doğrudan etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Stresli ve yorucu işlerde çalışanlar, çocuklar, anneler için kemik suyu son derece idealdir. Unutmayalım ki beyin yağdan oluşmaktadır ve onu yağla beslemekte fayda vardır.

Soğuk algınlığı ve grip için faydalıdır :

Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde tavuk suyu çorbanın ideal olmasının bilimsel bir açıklaması vardır. 2000 yılında yapılan bir çalışmaya göre, mukusu temizlemek ve nefesi açmak için tavuk kemiği suyu faydalı olabilmektedir. Soğuk algınlığı ve gribin belirtilerini azaltmak için yardımcıdır. Tavuk kemiği suyunun doğal bir kimyasal bronşit ilacı gibi asetilsisteini benzeri amino grup asit sistein içerdiği belirtilmektedir.

İtihaplamayla mücadele eder :

Yapılan çalışmalar kemik suyunun sistin, histidin ve glisin gibi amino grup asitler içermesi nedeniyle iltihabı ve L-glutamini azaltabildiğini göstermektedir. Özellikle bağırsak iltihabını azaltmada son derece etkilidir. Daha önce belirtildiği gibi, kemik suyu soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebilmektedir. Bunun nedeni kemik suyunun sahip olduğu anti-inflamatuar özelliklere dayanmaktadır.

Bağırsak sağlığını destekler :

Kemik suyu jelatin ve kolajen ile doludur. Dolasıyla bağırsağı yatıştırmakta ve sızan bağırsağın (bağırsak geçirgenliği) iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Antibiyotikler, rafine şeker ve un, kafein, alkol ve kızarmış yiyecekler bağırsaklara zarar verebilmektedir. Kemik suyunda bulunan mineral matrisi ise özel proteinler içermektedir. Böylece bağırsak duvarlarındaki hasarı tamir etmektedir.

Depresyona iyi gelir :

Kemik suyu beyindeki iltihabı azaltarak DEHB ( dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu), depresyon, otizm ve demans belirtileri azaltabilmektedir. Birçok kişi günün stresiyle başa çıkmak için zengin kemik suyunun faydalarından yararlanmaktadır. Ruh halini geliştirmek için kemik suyu çorbalar etkilidir.

Eklem Ağrılarını giderir :

Kemik suyunun eklem ağrılarına iyi geldiği bilinen bir durumdur. İçerdiği glukozamin sayesinde yardımcı olan kemik suyu, hapların aksine ağrıları sağlıklı ve huzurlu bir şekilde iyi etmektedir. Ayrıca bir dizi başka faydalarıyla da destek olur. Kemik suyunun kondroitin sülfat sayesinde osteoartrit hastalığını önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir :

Kemik suyu sahip olduğu yüksek mineral konsantrasyonu ile süper yiyecekler listesine girmiştir. Özellikle, kemik iliği bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Eğer hastaysanız tavuk kemiği çorbası geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Yapılan bazı araştırmalara göre, kemik suyu bağışıklık sistemi hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Vücuda Temizler :

Kemik suyu amino grup asitleri içermesinden dolayı detoksifikasyon sürecinde büyük bir rol oynamaktadır. Karaciğere toksinleri atması için glisin ve prolin ile destek olmaktadır.

Kilo vermede yardımcı olur :

Kemik suyu hem yüksek besin değerlerine sahiptir hem de karbonhidrat açısından düşüktür. Bundan dolayı, sağlıklı bir seçim haline gelmektedir. Kemik suyu içeren yemekler bol miktarda vitamin ve mineral takviyesi yaparak hem vücudu temizlemekte hem de kilo vermeye destek olmaktadır.

Cildi güzelleştirir :

Kemik suyu kolajen yapı taşları ile yüklüdür. Bu yüzden kemik suyu içmek cilt hücrelerindeki kolajen üretimini desteklemektedir. Kemik suyu içten dışa doğru cildi güçlendirmekte ve güzelleştirmektedir.

Cilt hastalıklarını tedavi eder :

Kemik suyu glisin ve diğer anti-inflamatuar besinler açısından çok zengin olduğu için sedef veya egzama gibi cilt hastalıklarıyla mücadele etmektedir. Birçok açıdan cilde destek olan kemik suyu, cilt hastalıklarının tedavisi için de zorunlu bir hale gelmiştir.

Tırnak ve saç sağlığına iyi gelir :

Kemik suyunda bulunan jelatin, tırnakların daha güçlü ve daha güzel olmasını desteklemektedir. Aynı zamanda, saçın daha az kırılgan olmasını sağlamakta ve parlaklığı artırmaya yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın