Kitel ( İçli Köfte ) Tarifi
Kitel ( İçli Köfte ) için Malzemeler :

 • 1 kg Kitellik Bulgur
 • Tuz ve Su
 • 3 Adet Kuru Soğan
 • 750 gr Orta Yağlı Kıyma
 • ¾ Su Bardağı Pirinç
 • 100 gr Margarin
 • 1 Yemek Kaşığı Dolusu Reyhan
 • 2 Tatlı Kaşığı Tuz
 • ½ Tatlı Kaşığı Kara Biber

TALİMATLAR

Bulguru yoğurma kabına alıp üzerine tuzu ilave edelim ve bulguru ılık su ile ıslatıp karıştıralım. Bulgurun yumuşamasını beklemek için bir kenara alalım.

Kitel ( İçli Köfte ) İç malzemesinin hazırlanması:

 1. Küçük bir tencereye pirinci yıkayıp koyalım su ilave edip haşlanıncaya kadar pişirelim. Haşlanan pirinçleri soğuması için kenara alalım.
 2. Daha sonra genişçe bir kaba soğanı rendeliyelim ve suyunu sıkalım.
 3. Üzerine kıyma, reyhan, tuz, margarin ,karabiber ve soğumuş olan pirinci ekleyim yoğuralım.
 4. Şimdi hamura geçelim.
 5. Yumuşamış olan bulgurumuzu iyice yoğuralım.Hamur haline getirelim. Hamur çok sert olursa yoğururken su takviyesi yapabiliriz.
 6. Hamurun yoğurma işlemi bittikten hamurdan cevizden az büyük bezeler koparın. Hamurun üzerine nemli temiz bir bez örtün hamur kurumasın. Eğer kurursa avuç içinizi hafif ıslatın beceyi elinizde yoğurun.
 7. Aslında bu kiteli şekillendirme işi eldeoyularak yapılmaktadır. Ancak herkes bunu yapamamaktadır. Bu yüzden ben size farklı bir yöntemde herkesin yapabileceği bir şekilde anlatacağım. Hem ince olacak hemde çok kolay.
 8. Koparmış olduğunuz bezelerden iki tanesini  merdane yardımıyla açın.
 9. Açtığınız hamurun bir tanesinin ortasına bolca iç harctan koyup (bir yemek kaşığı kadar)diğer açtığımız hamuru üzerine kapatın ve geniş ağızlı bir bardakla kesin. ve kenarları açılmasın diye parmaklarınızn ucu ile bastırın.Kestikten sonra kenarlarından çıkan hamuru atmayın,tekrar kullanın.Tüm hamur bitene kadar aynı işlemi uygulayın.
 10. Kitellerimiz bittikten sonra büyükçe derin bir tencereye suyu ilave edin ve biraz tuz ve bir kaç damla sıvı yağ damlatın. Su  kaynadıktan sonra kitellerden tek tek tencereye sığdığı kadar koyun.
 11. Kitelleri tencereye attıktan sonra arada delikli kasıkla  karıştırn dibine yapışmasın. Kiteller piştikten sonra su yüzüne çıkarlar ve suyun yüzünde bolca köpükler oluşur.
 12. Pişen kitelleri delikli kevgirle alın ve diğer kalanları pişirmek için tencereye koyun.
 13. Kitellerinizin tamamı piştikten sonra sıcak olarak ayranla ikram edin.

Bir yanıt yazın