Tavuk Suyu Çorbanın Faydaları
Tavuk çorbaları, bol miktarda sağlık yararına sahip popüler lezzetlerdir.Eski zamanlardan beri, sağlık sorunlarının çoğunu, özellikle grip olmak üzere, çorbalar kullanılıyor. Çorbalar sebze, et veya balıktan yapılabilir.Tavuk çorbası ve terapötik etkinliği antik literatürde çok yorumlanmıştır. Musa Maimonides’in tıbbi yazısı, tavuk ve kümes hayvanı çorbasının iyileştirici etkisinden bahsetti. Yahudi anneler grip çorbası sırasında çocuklarına tavuk çorbası vermeyi bir noktaya getirdi ve Çin kültüründe tavuk çorbasının iyileştirici etkisi izlendi.

Tavuk çorbası, üst solunum yolu enfeksiyonu ve kilo kaybı tedavisi için mükemmeldir. İlaçların ve şurupların tadını beğenmeyebilecekleri için çocuklar için faydalıdır ve tavuk çorbası hem lezzetli hem de iyileştirici olabilir. Her evin sade tavuk çorbasından sebze ve ot ilavesine kadar çeşit alabilen tavuk çorbası tarifi vardır.

Tavuk Çorbasının sağlığa faydaları:

Leziz tatmaktan başka, tavuk çorbası ünlü bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bu çorbanın avantajlarından bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Soğuk algınlığının önlenmesi: Soğuk mevsim gelmeden önce tavuk çorbası tüketmeye başlamak her zaman iyidir. Tavuk suyunun kullanımı ile kirpiklerin hareketi (burnumuzdaki saçlar) ve sekresyonlar artar.
 • Bağışıklık sistemi fonksiyonunda iyileşme : Tavuk çorbası veya et suyu, bağışıklık sisteminin aktivitesini artıran protein, kalsiyum, fosfor vb. Gibi besinleri içerir. Bu vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini arttırır.
 • Sindirim sistemi için iyi: Sağlıksız zamanlarda sindirim sistemi hassaslaşır ve besinleri gıdalardan etkili bir şekilde ememez.Tavuk suyu, besinleri bağırsaktan çok kolay emilebilecek bir biçimde sağlar. Kolayca sindirilebilir kaloriler, vitaminler sağlar ve bu nedenle vücudun beslenme gereksinimlerinin bir kısmı korunabilir.
 • Grip belirtilerinde azalma: Tavuk çorbası, nötrofillerin (beyaz kan hücresi bileşeni) hareketini etkileyen ve burun iritasyonu ile ilişkili semptomları azaltan bileşiklere sahiptir. Çalışmalar, sıcak tavuk çorbası yedikten sonra burun salgısı hareketliliğinde bir artış olduğunu bildirmiştir.
 • Anti-enflamatuar özellikler: Kemiklerin kaynaşması ve diğer eklem yapıları ile birlikte kaynaması jelatin, glukozamin gibi maddeleri salıverir ve bunlar vücutta emildiklerinde vücut dokularının onarılmasına ve yeniden oluşturulmasına yardımcı olur. Tavuk suyunun düzenli beslenmenin bir parçası olarak kullanılması halinde hastalık veya yaralanmalardan kurtarma daha hızlı hale gelir.
 • Ek faydalar: Tavuk çorbasına sebzelerin ve bitkilerin güçlendirilmesi için ilave edilebilir. Bu bileşenler, vücut sistemlerinin daha iyi çalışması için gerekli olan lezzet ve mikro besinleri içerir.
 • Kilo kaybı: Kilo bilinçli olan insanlar, kilo kaybı programının bir parçası olarak tavuk çorbasını tüketmelidir. Bu doygunluğu sağladığı gibi sağlıklıdır.
 • Hidrasyon: Tavuk çorbası, vücudun sıvı ihtiyacına dikkat eden su bazlı bir diyettir.
 • Eklem ağrısı ve iltihabı azaltır.Kemik çorbası içindeki glukozamin aslında yeni kollajen oluşumunu uyarabilir, hasarlı eklemleri onarabilir ve ağrı ve iltihaplanmayı azaltabilir .
 •  Muhteşem cilt, saç ve tırnak üretir.Kemik suyu içindeki kollajen ve jelatin saç büyümesini destekler ve tırnaklarınızı güçlü tutmanıza yardımcı olur.
 •  Kemik oluşumu, büyümesi ve onarımı ile yardımcı olur.Kemik suyu içindeki kalsiyum, magnezyum ve fosfor, kemiklerimizin büyümesine ve onarılmasına yardımcı olur.
 • Uykuyu teşvik eder ve zihni sakinleştirir.Kemik suyunda bulunan amino asit glisin çok sakinleştirici olabilir.
Tavuk Çorbasının Dezavantajları:

Tavuk çorbasının birçok sağlık yararı olmasına rağmen, aşağıdakileri içerebilecek bazı dezavantajlar da gözlenmektedir:

 • Yeterli kalori sağlamaz. Günlük kalori alımını yeterli kılmak için, diğer gıda maddeleri yemeğe dahil edilmelidir.
 • İyi mikro besinler sağlamasına rağmen, yeterli olmayabilir.Sebzelerin ve bitkilerin kullanılması, tavuk çorbasının besin değerini büyütecektir.
 • Konserve tavuk çorbası alımı, sodyum tüketimini önemli ölçüde artırır ve günlük kullanımda olumsuz etkilere neden olabilir. Taze ev yapımı tavuk çorbası konserve bir avantajdan her zaman avantajlıdır.
 • Bazen tavuk çorbası gevşek hareketlere neden olabilir, ancak bu nadir durumlarda olabilir.
Sonuç:

Tavuk suyu veya çorba açıkça sağlıklı bir diyetin bir parçası olabilir ve iyi tatmaktan başka kesin avantajları vardır. Tavuk çorbası kullanılarak çeşitli üst solunum yolu hastalıkları semptomatik olarak tedavi edilebilir. Terapötik amaç için kullanımı, birçok kültürde düzenli bir uygulamadır.

Tavuk çorbası sadece solunum problemleri için iyi çalışır, aynı zamanda kilo kaybı için mükemmel bir alternatif olabilir. Sıvı bir diyet olarak bağırsaktaki emilimi kolaydır ve besinlerin çoğu bağırsaklardan alınır.Sonuç olarak, tavuk çorbası sağlıklı bir yemek olarak oluşturulabilir ve günlük diyete dahil edilebilir.

Bir yanıt yazın